Druk PIT-37 obowiązujący w 2024 roku
Rozliczenie PIT 37 online to nie lada wyzwanie. Jak spośród mnóstwa dostępnych formularzy wybrać ten właściwy? Jeżeli otrzymujesz dochód od płatnika (pensja od pracodawcy, emerytura z ZUS) i nie zarabiasz na niczym więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powinieneś wypełnić e deklaracje PIT 37. Możesz tego dokonać, składając dokument w urzędzie, wysyłając go pocztą albo postawić na rozliczanie PIT 2023/2024 przez internet. Wybierz to, co dla Ciebie najwygodniejsze.
PIT 37 online – dla kogo?
To rozwiązanie przygotowane dla tych osób, które mają nieskomplikowaną sytuację podatkową. W poprzednim roku uzyskiwali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych i jedynie poprzez płatników, a pieniądze zarabiali na terenie Polski.
Jak poprawnie wypełnić e PIT 37?
Malutkie pola w deklaracji podatkowej nastręczają sporo problemów wielu płatnikom. Wypisując dokument ręcznie, bardzo łatwo można się pomylić i niewłaściwie wypełnić PIT 37 rozliczenie online. Także drukowane formularze mogą stanowić pewną pułapkę. Jeżeli masz nieuzupełnione egzemplarze z poprzednich lat, już Ci się nie przydadzą. Każdy rok przynosi zmiany w formie dokumentu.
Jak ustrzec się błędów? Warto skorzystać z dostępnych w internecie bezpłatnych programów do tworzenia zeznania rocznego PIT 37 online. Szczególnie polecamy jedyne narzędzie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Program PIT 2023. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:
- dostęp do aktualnych formularzy e deklaracji PIT 37,
- sprawdzanie na bieżąco poprawności wypełniania wszystkich pól,
- wskazywanie miejsc do uzupełnienia,
- szybkie wykonywanie wszystkich obliczeń,
- automatyczne wypełnianie załączników związanych z ulgami.
Wybierając wysyłanie PIT 37 elektronicznie, możesz spać spokojnie. Twoje zeznanie podatkowe za 2023/2024 zostanie ponownie sprawdzone przez system e-Deklaracje.
Skorzystaj więc z wygodnego i całkowicie bezpłatnego Programu PIT 2023, a następnie:
- wyślij rozliczenie PITu online,
- wydrukuj zeznanie i dostarcz je tradycyjnie.
Podpis na e deklaracji PIT 37 – jak uniknąć pułapek?
Zakończyłeś już rozliczanie PIT 37? Wpisałeś swoje dane i poczyniłeś starannie wszystkie wyliczenia? Teraz włóż swoje zeznanie podatkowe do koperty i nadaj je pocztą. STOP! Czy o czymś nie zapomniałeś? Wielu płatników pieczołowicie wypełnia wszystkie rubryki dokumentów oprócz… podpisu. Jeżeli zapomnisz o tym małym szczególe, Twój PIT 2023/2024 będzie nieważny!
Co jednak w przypadku rozliczania PIT 2023/2024 przez internet? Jeżeli składasz swoje zeznanie online, nie musisz mieć podpisu elektronicznego. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu podasz kwotę przychodu z ubiegłego roku. Jeżeli nie składałeś wtedy żadnej e deklaracji, wpisz po prostu 0.
Swój PIT 37 online za 2023 rok wyślij do ostatniego dnia kwietnia 2024. Masz czas do 23.59 – po tej godzinie będziesz już dla urzędu skarbowego spóźnialskim.
Urząd Skarbowy PIT 37 – w jaki sposób rozliczają się współmałżonkowie?
Polskie prawo podatkowe pozwala na wypełnienie formularza PIT 37 zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Ustawa o podatku dochodowym określa warunki takiego rozliczenia. Jakie są jego zasady?
- Na wspólne rozliczenie zgodę musisz wyrazić zarówno Ty, jak i Twój współmałżonek. Wniosek zgłoś w obowiązującym terminie ustawowym.
- Jeżeli co najmniej jedno z was prowadzi działalność gospodarczą, wybierz formularz PIT 36. Jeżeli jesteście zatrudnieni, np. w formie etatu, wypełnij zeznanie roczne PIT 37 online.
- Zaznacz w dokumencie okienko „wspólnie z małżonkiem” i oboje złóżcie swój podpis. Jest to potwierdzenie waszej wspólnej zgody. Nie musicie składać dodatkowych wniosków.
- Swoje rozliczenie PIT 37 w internecie albo stacjonarnie złóż do 30 kwietnia 2024 roku. Jeżeli w danym roku dzień ten jest wolny od pracy, termin przesuwa się na kolejny, roboczy.
- Gdy przekroczysz ustawowy termin składania deklaracji, utracisz możliwość rozliczania ze współmałżonkiem. Nawet jeżeli spełnisz wszystkie inne niezbędne do tego warunki, jako spóźnialski, stracisz prawo do wspólnego rozliczania PIT 2023/2024.
- Jeżeli chcesz rozliczać się z mężem albo żoną i jednocześnie skorzystać z ulg (np. na internet, rehabilitacyjnej, za przekazanie darowizny), oprócz formularza PIT 37 musicie wypełnić także załącznik PIT/O.
- Jeżeli nie mieszkasz ze swoim małżonkiem, nadal masz prawo do wspólnego z zeznania podatkowego. W takiej sytuacji możecie wybrać jeden z dwóch urzędów skarbowych, właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z Was.
Jeżeli składając rozliczenie podatku online, chcesz skorzystać z odliczeń, wypełnij koniecznie dodatkowy załącznik. Wybierz dokument oznaczony literą O jak odliczenia, by wykazać chęć odpisania od podatku dopuszczalnych kwestii. W przypadku celów mieszkaniowych, wypełnij formularz D. Oba te dokumenty nie są samodzielne. Nie możesz ich więc złożyć bez edeklaracji PIT 37.