Druk PIT-39 obowiązujący w 2024 roku
Formularz PIT 39 to dokument przeznaczony dla osób, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz związanych z nią praw.
Nasze rodzime prawo uwzględnia wiele różnych form podatków. Każdej z nich odpowiada inny formularz. W tym przypadku jest to PIT 39 online. Dotyczy on:
- odpłatnego zbycia nieruchomości,
- odpłatnego zbycia części nieruchomości,
- odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego,
- odpłatnego zbycia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- odpłatnego zbycia prawa do wieczystego użytkowania gruntów.
W jaki sposób obliczany jest PIT 39 przez internet i stacjonarnie?
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z uiszczeniem podatku w wysokości 19%. Stawka ta nie zmienia się bez względu na to, jak wysoki był przychód oraz jak wygląda Twój ogólny dochód roczny.
PIT 39 online wypełnia się w oparciu o przychód ze zbycia praw do nieruchomości pomniejszony o koszty jego uzyskania. Udokumentuj więc koszty sprzedaży, takie jak: akt notarialny, koszty zgłoszeń o zbyciu, koszt pośrednictwa. Jeżeli jesteś w stanie wykazać, że zainwestowałeś w remont albo modernizację nieruchomości bądź amortyzację, możesz także zmniejszyć dochód o te koszty.
Sprzedałeś swoją nieruchomość taniej niż wynosi jej wartość rynkowa? Jeżeli nie opiszesz w umowie jej stanu czy obciążeń hipotecznych, organ podatkowy sam określi, ile wart był dom, mieszkanie bądź działka.
Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową w zeznaniu rocznym PIT 39 online?
Urząd skarbowy pobiera podatek w wysokości 19% od każdej transakcji związanej ze zbyciem praw do nieruchomości. Jest jednak jeden sposób, by nie musieć uiszczać tak wysokiej kwoty. Swój przychód pomniejsz o to, co wydasz na cele mieszkaniowe. W ciągu dwóch lat od podpisania umowy sprzedaży musisz wydać pieniądze z poprzedniej transakcji (całość bądź część) na zakup nowego mieszkania, gruntu albo domu.
Co więcej, jeżeli w ciągu tych dwóch lat dopiero planujesz takie inwestycje, także wypełnij zeznanie o dochodzie wolnym od podatku.
Czy każdy musi złożyć e deklarację PIT 39?
W przypadku, gdy sprzedajesz nieruchomość nabytą później niż w ciągu ostatnich pięciu lat, nie masz obowiązku składania dokumentu PIT 39. Prezentowany formularz muszą złożyć w 2023 roku osoby, które nabyły bądź wybudowały i sprzedały nieruchomość w latach 2012–2023.
PIT 39 rozliczenie online nie dotyczy Cię także, jeżeli sprzedałeś nieruchomości wchodzące w skład majątku firmowego. Takie transakcje należy uwzględnić w innych formularzach.
Jak wypełnić PIT 39?
Odpowiedź jest prosta – przy pomocy dobrego programu do rozliczania PIT online. Narzędzie to posiada wiele zalet, których na próżno szukać w papierowych formularzach. Co zyskujesz, korzystając z programu PIT 2023?
- instrukcję, jak krok po kroku wypełnić formularz,
- wskazówki na każdym etapie uzupełniania dokumentu,
- praktyczny podręcznik,
- możliwość zapisania PIT 39 interaktywny w formie elektronicznej bądź wydrukowania,
- kontrolę poprawności na każdym z etapów wypełniania formularza,
- możliwość wydrukowania czystego formularza i wypełnienia go własnoręcznie.
Bezpiecznym i wygodnym sposobem dostarczania dokumentacji podatkowej do urzędu skarbowego jest portal internetowy. Wyślij więc PIT 39 drogą elektroniczną albo wydrukuj wypełniony formularz i zanieś go osobiście.
Terminy rozliczenia zeznania rocznego PIT 39 online
W przeciwieństwie do innych deklaracji, dokumentu dotyczącego sprzedaży nieruchomości nie musisz dostarczać natychmiast. Masz czas do końca kwietnia następującego roku. Dostarcz w PIT 39 online w tym terminie:
- pocztą,
- osobiście,
- internetowo.
Urząd Skarbowy PIT 39 online – jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?
Polscy obywatele, którzy w ubiegłym roku sprzedali swoją nieruchomość i zbyli prawa majątkowe z tym zawiązane, powinni uiść specjalny podatek od tego dochodu. W tym celu powinni złożyć e deklarację PIT 39 online.
Aby dopełnić wszelkich formalności, należy dostarczyć do urzędu skarbowego formularz PIT 39. Do kiedy? Do 30 kwietnia roku następującego po tym, gdy nieruchomość została sprzedana. Podatek naliczany jest w formie ryczałtu i stanowi 19% wartości transakcji. Przychód ten nie łączy się z innymi wpływami podatnika – jest rozliczany niezależnie.
Opłacając rozliczenie PIT online albo tradycyjnie, można odliczyć koszty uzyskania przychodu. Są to opłaty, które zostały zapłacone w związku z daną transakcją, np. koszt pośrednika czy remontu. Wszystkie te koszty muszą być dobrze udokumentowane.
Istnieje możliwość skorzystania z odliczeń dotyczących tego podatku w formularzu PIT 39 elektronicznie, a nawet zwolnienia z płacenia całości. Aby mieć do tego prawo, należy w ciągu dwóch lat od transakcji wydać zarobione w ten sposób pieniądze na cele mieszkaniowe. Czym są owe cele? To zakup kolejnego mieszkania, domu, działki albo budowa własnej nieruchomości. W przypadku, gdy na ten cel zostanie przeznaczona część zarobku, tylko ta kwota będzie zwolniona z opodatkowania. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w art. 21 ust. 1 pkt 131 poz. 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pamiętaj!
Poznaj ważne kwestie dotyczące płatności podatku dochodowego od zbycia praw do nieruchomości.
- Aby móc skorzystać ze zwolnienia z płatności całości podatku albo jego części, należy pilnować terminów. Przekraczając ustalone w ustawie daty, płatnik traci prawo do tego typu udogodnień. Czas, jaki daje ustawodawca na ten cel, to dwa lata od końca roku podatkowego, w którym została sprzedana nieruchomość.
- Z możliwości wspólnego rozliczenia PIT 39 2024 mogą skorzystać małżonkowie, którzy nie mieszkają wspólnie. To od nich zależy, w którym urzędzie skarbowym złożą wymagane dokumenty.
- Jeżeli wymagania określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie zostaną spełnione, płatnik będzie musiał ponieść konsekwencje. W takim przypadku trzeba złożyć korektę swoich zeznań. To jednak nie wszystko. Przede wszystkim na płatniku będzie ciążył obowiązek zapłacenia podatku wraz odsetkami pobieranymi za zwłokę. Kwota ta jest naliczana od daty określonej jako ostateczny możliwy termin płatności.