Druk PIT-28 obowiązujący w 2025 roku
Polskie prawo przewiduje kilka formularzy do zeznania podatkowego dla przedsiębiorców. Kiedy zatem właściciele firm powinni wybrać PIT 28 elektronicznie?
Forma opodatkowania firmy a rodzaj e deklaracji
Polscy przedsiębiorcy mają kilka możliwości rozliczania się z fiskusem. Mogą wybrać:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej,
- podatek liniowy 19%,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- kartę podatkową.
Dostępne są cztery warianty formularzy. Są to:
- PIT 36 (zasady ogólne),
- PIT 36L (podatek liniowy),
- PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany),
- edeklaracja PIT 16A (karta podatkowa).
Czym zatem jest PIT 28 online? To jeden z formularzy, które przedsiębiorca może złożyć do urzędu skarbowego, by rozliczyć swój podatek. Dzieje się tak, gdy właściciel firmy wybierze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Innymi słowy – uproszczony podatek dochodowy naliczany jedynie od przychodów przedsiębiorstwa, z pominięciem jego kosztów.
Kto może wybrać formę ryczałtu ewidencjonowanego
Jeżeli nie wiesz, czy możesz skorzystać z rozliczenia przychodów swojej firmy przy pomocy PITu 28 online, podpowiedź znajdziesz poniżej.
Rozliczenie podatku 2024/2025 w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest dla Ciebie, jeżeli:
- jesteś osobą fizyczną i prowadzisz działalność gospodarczą,
- jesteś wspólnikiem spółki cywilnej albo jawnej osób fizycznych
- prowadzisz prywatny wynajem,
- sprzedajesz przetworzone produkty rolne z własnych upraw, hodowli albo chowu.
Co nieco o zgłaszaniu ryczałtu w urzędzie skarbowym
Zanim zaczniesz wypełniać rozliczenie PIT 28 online, musisz zgłosić swoją decyzję o wyborze ryczałtu do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Kiedy należy to zrobić? Są dwie możliwości.
- Zgłoś chęć rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego podczas rejestracji swojej działalności gospodarczej.
- Jeżeli wcześniej rozliczałeś swoją edeklarację na zasadach ogólnych, złóż oświadczenie o chęci korzystania z ryczałtu do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli nie zdążysz zrobić tego w terminie, nowy sposób rozliczania podatku obowiązywać Cię będzie dopiero od kolejnego roku. Te same zalecenia dotyczą rezygnacji z owej formy opodatkowania.
Jesteś przedsiębiorcą, który już korzysta z ryczałtu? Nie musisz zgłaszać chęci korzystania z tego rozwiązania ponownie.
Zeznanie roczne PIT 28 online możesz wypełnić w bezpłatnym Programie PIT 2024 albo korzystając z formularza w pliku PDF.
Edeklaracje PIT 28
Nie przegap momentu składania zeznania podatkowego w formie PIT 28. Należy zrobić to wcześniej niż w przypadku innych formularzy, do 31 stycznia. Deklarację PIT 28 za rok 2024 wraz z załącznikiem PIT 28A możesz złożyć do ostatniego dnia stycznia 2025.
Co w przypadku, gdy w danym roku podatkowym uzyskałeś przychody, które pozbawiły Cię prawa ryczałtu?
W takiej sytuacji złóż PIT 28 elektronicznie za okres, kiedy korzystałeś z ryczałtu ewidencjonowanego. Natomiast resztę roku uwzględnij w swoim zeznaniu podatkowym na formularzu PIT 36.
Przekroczyłeś dopuszczalny limit przychodu, który uprawnia do korzystania z ryczałtu?
Złóż formularz PIT 28, jednak w kolejnym roku podatkowym nie będziesz mógł już skorzystać z tego rozwiązania.
Zeznanie roczne PIT 2024 online
Ustawodawca daje Ci kilka możliwości złożenia deklaracji podatkowej. Część osób korzysta z dostępnych w urzędach skarbowych formularzy papierowych. Następnie wypełnia je ręcznie i zanosi osobiście albo nadaje listem poleconym.
Najwygodniejszą formą jest jednak dostarczenie PIT przez internet. Rozwiązanie to jest zalecane przez Ministerstwo Finansów. Oszczędza Twój czas, skraca kolejki w urzędach skarbowych i nie wymaga marnowania papieru – same plusy!
Rozliczenie przychodów z najmu i dzierżawy w PIT 28 – poznaj zasady
Formularz pit 28 przeznaczony jest nie tylko do rozliczania podatku od dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą. Dotyczy wszystkich tych – zarówno firm, jak i osób fizycznych – którzy czerpali w ubiegłym roku podatkowym dochód z:
- najmu,
- podnajmu,
- dzierżawy,
- poddzierżawy,
- innych umów o podobnym charakterze.
Wybór formularza PIT 28 nie jest w tej sytuacji obligatoryjny. Płatnik może zdecydować się na rozliczenie podatku online na zasadach ogólnych.
Masz nieruchomość, którą wynajmujesz? Pamiętaj, że jeżeli chcesz rozliczać się, korzystając z ryczałtu, masz czas do 31 stycznia. Do tego dnia powinieneś dostarczyć do swojego urzędu skarbowego deklarację o chęci skorzystania z rozliczenia PIT 28. W przypadku, gdy zawarłeś umowę w trakcie roku podatkowego, zgłoś ją do urzędu skarbowego najpóźniej do dnia otrzymania pierwszego przychodu.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- Twoje dane (dane podatnika),
- dane urzędu skarbowego, w którym będziesz dokonywać rozliczenia PIT 2024/2025,
- źródło przychodu, np. wynajem, dzierżawa,
- oświadczenie o wyborze formy zeznania podatkowego.
Jako ryczałtowiec, każdego roku powinieneś rozliczyć PIT przez internet bądź klasycznie, korzystając z formularza 28. Informuje on urząd skarbowy o wysokości uzyskanego przychodu. Dołącz do niego dokument PIT 28A, w którym znajdą się informacje o przychodzie z najmu, podnajmu, itp. W przypadku, gdy przysługują Ci ulgi i odliczenia, złóż także PIT O i PIT D.
Pamiętaj, że rozliczając się przy pomocy PIT 28, możesz przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Ważne informacje o ryczałcie:
- Aby zrezygnować z rozliczania PIT w formie ryczałtu, musisz złożyć oświadczenie o rezygnacji z PITu 28 do 20 stycznia 2025 roku. Jeżeli tego nie zrobisz, aktualny system uiszczania podatku zostanie przedłużony na kolejny rok.
- Druki PIT 28 czekają na Ciebie w urzędach skarbowych, gdzie możesz je wypełnić, korzystając z pomocy urzędników. W internecie dostępne są też formularze do rozliczenia ryczałtu ewidencjonowanego w formie plików PDF. Istnieje także najwygodniejsza z możliwości – wysłanie PIT 2024/2025 przez internet.
- Jeżeli przekroczysz próg 150 000 euro przychodu, w kolejnym roku podatkowym utracisz możliwość rozliczania podatku w formie ryczałtu.